Show_post_filip_springer__3_

Źle urodzone – wystawa

Wystawy fotografii

Architektura PRL-u przez jej historyczne i polityczne tło nie jest zbyt dobrze odbierana. Czy słusznie? Odczarować ją próbuje od kilku lat poznański fotograf Filip Springer.
Głośny jest jego projekt „Źle urodzone” który powstał z zafascynowania Filipa Springera właśnie tą architekturą. Część powstałych podczas jego realizacji fotografii będzie można zobaczyć na wystawie w Galeriai 2pir w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Jej wernisaż będzie także okazją do spotkania z autorem zdjęć i książki „Źle urodzone”.
Architektura modernistyczna dobrej jakości i dobrze wyremontowana okazuje się obecnie równie funkcjonalna, co pierwotnie. Przykładem może być choćby poznański Okrąglak, który wyremontowany, z nowymi funkcjami odnalazł się na nowo w przestrzeni miasta.
Wystawa, którą będziemy mogli oglądać w Galerii 2pir, składa się z 21 zdjęć. To zaledwie część tego, co powstało podczas 3 lat pracy.
Springer urodził się zaledwie na kilka lat przed końcem PRL, którego w ogóle nie pamięta, więc nie żywi doń żadnych uprzedzeń czy uczuć. Zarazem jednak nie zna z autopsji żadnych kontekstów, na dodatek nawet nie spędził dzieciństwa w blokach – wyjaśniają organizatorzy wystawy - do tematu nie popchnął go żaden dramat lub sentyment, a spacery ze znajomym architektem.
Jak wyjaśnia sam autor w swojej książce „Chciałem dowiedzieć się o tej architekturze jak najwięcej. Robiąc zdjęcia, zaczynałem trochę lepiej ją rozumieć”.
Podczas plebiscytu Radiowego Domu Kultury słuchacze radiowej Trójki przyznali pracy Filipa Springera tytuł książki roku 2012.

Zapraszamy na wernisaż wystawy Źle urodzone do Galerii 2pir w środę 13 marca o godzinie 18:00. Będzie to również okazja do spotkania z Filipem Springerem.
Samą wystawę będzie można oglądać do 17 kwietnia. Wstęp wolny!
Galeria 2pir mieści się w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (ul. Kutrzeby 10).


0 Komentarzy

Musisz się zalogować jeśli chcesz dodać komentarz.