Show_post_wazka1

Fotografuje owady i... kosmos

Fotorelacje

Jego zdjęcia, które można znaleźć w internecie naprawdę zachwycają. Sfotografowane owady wyglądają jak pozaziemskie, piękne istoty. Obok nich oglądać możemy fotografie na przykład Drogi Mlecznej, Księżyca czy Słońca.

Autorem tych fotografii jest Adam Tomaszewski, student Technologii Ochrony Środowiska na Politechnice Poznańskiej. Niedawno jego prace mogli oglądać między innymi czytelnicy brytyjskiego Daily Mail.

Studiujesz na Politechnice, skąd zainteresowanie fotografią i to w dodatku dość nietypową?

Adam Tomaszewski (AT) - Fotografią interesuję się od dzieciństwa, być może odziedziczyłem tę pasję po ojcu, który w młodości również robił zdjęcia, miał nawet własna ciemnie fotograficzną. Fotografowanie owadów interesowało mnie od zawsze, gdy byłem dzieckiem uwielbiałem obserwować ważki latające nad jeziorem. Zainteresowanie astronomią jest również zasługą ojca. W 1997 roku pokazał mi kometę Hale'a-Bopp, była ona bardzo jasna, bez problemu widoczna gołym okiem. Widok ten zapamiętam do końca życia.

Jak robi się zdjęcia słońca, księżyca, jaki sprzęt jest do tego potrzebny?

AT - Najprostsze zdjęcia Księżyca czy Słońca można zrobić zwykłym aparatem kompaktowym i teleskopem lub nawet lornetką. Oczywiście w przypadku obserwacji/fotografii Słońca należy zaopatrzyć się w specjalną folię odbijającą ponad 99% światła, w przeciwnym wypadku można stracić wzrok lub spalić aparat. Można również zaopatrzyć się w specjalny teleskop słoneczny umożliwiający obserwację chromosfery. Taki teleskop umożliwia obserwację i fotografię protuberancji (wybuchy na Słońcu) oraz wielu innych szczegółów, niedostępnych dla zwykłych teleskopów z folią. W przypadku gdy zechcemy robić już troszkę lepsze zdjęcia musimy zaopatrzyć się w lustrzankę cyfrową oraz odpowiedni adapter do teleskopu  lub specjalną czarno-białą lub kolorową kamerę. Teleskop powinien być też wyposażony w napęd, który zniweluje ruch sfery niebieskiej. Można również robić zdjęcia dużych partii nieba za pomocą aparatu z szerokokątnym obiektywem umieszczonego na statywie. Potrzebne jest jednak bardzo ciemne niebo. 


Częściej patrzysz w niebo uzbrojony w lunetę i aparat czy po prostu podziwiasz gwiazdy?

AT - Zdecydowanie częściej patrzę w niebo za pomocą teleskopu lub lornetki. Niestety w Poznaniu nie ma dobrych warunków do obserwacji nieba z powodu bardzo dużego zaświetlenia nieba. Natomiast gdy wyjedzie się za miasto pod bardzo ciemne niebo, nie trzeba brać teleskopu. Droga mleczna jest tak widoczna, że można gołym okiem wpatrywać się w nią godzinami, przy okazji trafiając na spalające się w atmosferze meteory nazywane potocznie "spadającymi gwiazdami".


Fotografie owadów robią naprawdę wrażenie, jak pracuje się z takimi "modelami"? Jak "namawiasz" ich do współpracy?

AT - Praca z owadami jest naprawdę bardzo trudna, bardziej wymagających modeli chyba nie ma. Często odlatują lub ruszają się co uniemożliwia zrobienie zdjęcia. Większe szanse na ich uchwycenie  mamy z rana, gdy owady są jeszcze ospałe. Na ogół wyjeżdżam z domu rowerem około godziny 4:00. 

Patrząc na Twoje zdjęcia owadów można nawet je polubić, masz jakieś swoje ulubione?

AT - Tak mam kilka swoich ulubionych owadów, są to skakuny - malutkie pająki rozmiarów ok. 5 mm potrafiące daleko skakać oraz ważki, szczególnie Oczobarwnica Większa, posiadające piękne czerwony oczy oraz błękitny tułów. 


Jakiego sprzętu używasz do zdjęć makro a jakiego do astro?

AT - Zdjęcia makro robię lustrzanką cyfrową i obiektywem o ogniskowej 90 mm dającym skalę odwzorowania 1:1, do tego podczepiam pierścienie pośrednie oraz czasami soczewkę macro. Zestaw taki jest dość ciężki dlatego konieczny jest statyw. Zdjęcia Księżyca i planet robię za pomocą teleskopu Newtona o średnicy lustra 20 cm oraz specjalnej czarno-białej kamery. Zdjęcia kolorowe robi się za pomocą filtrów RGB - czerwonego, zielonego i niebieskiego. Takie zdjęcia łączy się w specjalnym programie i uzyskujemy zdjęcie kolorowe. Kamery czarno-białe są zdecydowanie bardziej czułe dlatego są częściej polecane. Zdjęcia wybuchów na Słońcu robię za pomocą 4 cm teleskopu słonecznego przepuszczającego pasmo wodorowe tzw. H-Alpha. 

Od czego należy zacząć, by robić takie jak Twoje fotografie? Być może ktoś chciałby również spróbować robić takie obrazy.

AT - Zdjęcia macro można już robić za pomocą aparatu kompaktowego, musi to być jednak aparat troszkę lepszej klasy, umożliwiający ustawienie przysłony, ISO oraz czasu naświetlania. Gdy posiadamy troszkę większy budżet możemy zakupić lustrzankę cyfrową oraz obiektyw dedykowany do macro. Należy jednak pamiętać, że sprzęt najwyższej klasy sam zdjęć nie zrobi, potrzebna jest bardzo duża cierpliwość oraz setki godzin nauki. 

Nie ograniczasz się jednak tylko do astro i makro fotografii? Co najchętniej fotografujesz?

AT - Oczywiście najczęściej poświęcam czas astronomii oraz makrofotografii ale oprócz tego lubię też od czasu do czasu zrobić zdjęcia krajobrazów, portretowe oraz architekturę.

Autorem wszystkich zamieszczonych fotografii jest Adam Tomaszewski, wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.


0 Komentarzy

Musisz się zalogować jeśli chcesz dodać komentarz.